В Симеоновград искат само парите на бежанците, но не и самите тях

Общественото напрежение в Симеоновград расте, но не само заради страховете от евентуално откриване на бежански лагер, а заради усещането за двойни стандарти в местното управление. На фона на политически декларации и закани за протести, изплуваха данни за масово регистриране на чужденци на фиктивни адреси в града и околните села – схема, от която се печели добре, и в която се видя, че участват и представители на властта.
Политическо говорене срещу факти на хартия
На последната сесия на Общинския съвет в Симеоновград дебатите бяха белязани от категоричност: „Хората не искат бежански център, независимо от типа му“. Съветници от ГЕРБ и присъдружни партии се надпреварваха да цитират настроенията на улицата.
Никола Георгиев риторично попита какви биха били ползите от подобен лагер: „Пет работни места за чистачки срещу нарушеното спокойствие на града?“.
Колегата му Иван Илчев пък предупреди за назряващи бунтове и стачки, а Иван Фералиев подчерта, че по темата гражданите са „надпартийни и задружни“.
Кметът Милена Рангелова (ГЕРБ) също зае страната на общественото мнение, заявявайки, че жителите дори не желаят да бъдат информирани за детайлите – те просто не искат център под никаква форма.
„Играта“ с фиктивните адреси
Докато в залата на Общинския съвет се лееше реторика в защита на местното спокойствие, официални документи разкриха друга реалност. Заповеди на кмета показват, че поне 250 души са били дерегистрирани на адреси в общината. Въпреки че Държавната агенция за бежанците е изпращала редовна информация до администрацията за всяка една регистрация, реакция от страна на Общината липсва.
Публична тайна в региона е, че даването на адресна регистрация на бежанци е доходоносен „бизнес“. В схемата се споменават имена на местни управници от ГЕРБ, които уж бранят интереса на гражданите, а в същото време допускат масовото присъствие на чужденци „на хартия“.
Искрено двуличие
Ситуацията в Симеоновград започва да изглежда като класически пример за политическо двуличие. От една страна, съветниците и кметът подклаждат или се оправдават със страховете на хората от „затворен тип лагери“, а от друга – са били наясно с тихата вълна от фиктивни регистрации, извършвани срещу заплащане.
Изводът е горчив: местната власт изглежда няма нищо против присъствието на бежанците, стига те да са невидими и да носят финансови облаги на определени кръгове. Или както се казва в града: „Искаме им парите, но не искаме да ги виждаме“.
Припомняме, че на последното си заседание кабинетът на ГЕРБ в оставка „Желязков“ прие решение за безвъзмездно предоставяне за управление на имоти – публична държавна собственост на Държавната агенция за бежанците. Имотите се намират в Средец, област Бургас и в Симеоновград, област Хасково. С предоставянето им ще бъдат осигурени терени за изграждане на центрове от затворен тип за настаняване на лица, търсещи международна закрила.