Guess what is this ))

in #food8 years ago

I think this food you can try only in my country .. ok I mean Ukraine , Russia , Belarusia ..others Slavonic countries ..
This is melon. Pickled melon .
Very tasty 🤗🤩😍😍😍😍
Not only melon we cook in this way . Cabbage , carrot , cucumbers , mushrooms ..
If to be honnest i don’t know recipe but I like it much . Now the Great Fast before Easter holiday , limits in food .. so pickled food is very nassesary )))

CC6B52D2-61B0-4E8B-91F3-A080507D10A8.jpeg

4B9383AB-95CA-4D00-A136-38F9C2E882C9.jpeg

BE95FA03-A3E3-4CAF-A4AB-2E050A184F58.jpeg

A35D08E0-B0DD-4988-A907-D2044ACEA195.jpeg

2761BEDF-FB98-4497-932F-66B831F3E944.jpeg

C97F09C1-0AD6-4A0B-9125-FBEB7C1A7B20.jpeg

Sort:  

I love pickled food, can you find and share the recipe please? I like to see how it tastes.

Of course )) you are always welcome 🌼💜

wow

is that Watermelon? we also grow this in our country. and its very testy. and very sweet. @fedrarosy

Yes )) I like it too .. and fresh ))

yeah its for freshment

Я много раз слышала про соленые арбузы, но никогда не пробовала. Мне кажется, что мне не понравится вкус. Я люблю квашеную капустку, соленые и малосольные огурчики, консервированные помидорки и красные и зеленые :) Но соленый арбуз это очень странно. Но я бы попробовала кусочек, может я ошибаюсь...

Какой русский не любит быстрой езды ...какой русский не любит соленый огурчик ..арбузик .. да под водочку 🤪😉🤣 нет , если серьезно - это вкусно )) правда приходится выискивать бабок на базаре , которые эти арбузики продают , в промышленных масштабах я не видела , чтоб это производили 🤗😁

Woow very good delicious food, l like, share me thanks you, yumy.

Don’t mention 🤗🤩💛

let alone our melon juice more delicious friends, I like posting friends

Thank you very much ☺️

let alone our melon juice more delicious friends, I like posting friends

It’s my first time to hear “pickled” melon. I wonder how it tastes like but if you said it’s yummy then it should be!! Thanks for sharing! :)

World every day makes us surprised 🤪☺️😘

It does! Have a great day ahead! :)

gran foto. saludos desde Venezuela

muchas gracias amigo 🌷🌹